en
pl
home

KONFERENCJE

• I Kongres Partnerstw Samorządowych – 2 czerwca

• XII Forum Inżynierskie – 3 czerwca

• Konferencja Instytutu Biznesu Rodzinnego – 6 czerwca

• Spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów – 8 czerwca
Więcej informacji u organizatora: Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów http://psbv.pl/

 • Seminarium dla dyrektorów szkół podstawowych woj. wielkopolskiego – 11 czerwca

• Krajowa Konferencja Ochrony Środowiska – 12 czerwca
Więcej informacji na stronie organizatora: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska

• Polskie meble - Konkurencyjna Polska –12 czerwca
Więcej informacji na stronie organizatora: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Przemysłu Meblarskiego, PROMEDIA Jerzy Osika  

• Konferencja Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Polskiego Kongresu Rolnictwa - 14 czerwca
Więcej informacji u organizatora: Krajowa Rada Izb Rolniczych http://www.krir.pl/ , Polski Kongres Rolnictwa  http://www.kongresrolnictwa.pl/kongres, Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl ) –

 

WYSTAWY

Historia w obiektywie Gazety Wyborczej - pawilon 2 MTP

Gospodarczym, samorządowym, kulturalnym i naukowym osiągnięciom Polski minionego ćwierćwiecza poświęcono wystawę „25 lat wolnej Polski w obiektywie fotoreporterów Gazety Wyborczej”, którą będzie można obejrzeć przed pawilonem nr 2 MTP. Zbiór 25 zdjęć ma wielu bohaterów. W kadrze uchwycono zarówno wielkich Polaków jak Tadeusz Mazowiecki, Jan Paweł II czy Wisława Szymborska oraz tych mniej znanych, sfotografowanych podczas pracy, wspólnego świętowania czy zakupów. Mocno zaakcentowane zostały także przełomowe momenty naszej historii - obrady okrągłego stołu, przysięga prezydencka Lecha Wałęsy czy wejście Polski do Unii Europejskiej. Nie zabrakło także dokumentacji ważnych wydarzeń społeczno-kulturalnych jak finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

Najlepsi z najlepszych wg Rzeczpospolitej - pawilon 1 MTP

Wystawa podsumowuje ćwierćwiecze wolnej Polski widzianej z perspektywy publikacji Rzeczpospolitej. Przywołuje najdonioślejsze wydarzenia ostatnich 25. lat i przypomina autorów publikujących na łamach Rzeczpospolitej w ostatnim ćwierćwieczu. Jest oryginalną kroniką życia politycznego, gospodarczego i społecznego naszego kraju i jedynym w swoim rodzaju kompendium dokonań Polaków i sukcesów polskiego państwa po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku. Wystawa wpisuje się w obchody 25-lecia wolności Polski, którym patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Województwa na 25-lecie wolności - pawilon 2 MTP

W ramach ekspozycji PWK największe osiągnięcia minionych 25-lat zaprezentują polskie województwa, które odegrały kluczową rolę w zarządzaniu rozwojem lokalnym i regionalnym oraz w budowaniu silnego gospodarczo kraju. Na stoiskach województw będzie można poznać te znane i mniej znane osiągnięcia regionów, wśród których nie zabraknie „twardych danych” jak wzrost wojewódzkiego produktu brutto, sieci dróg, liczbę uczelni i studentów. Niezwykle ciekawie przedstawia się także ekspozycja dotycząca sukcesów w zakresie poprawy środowiska, ważnych inwestycji infrastrukturalnych czy spektakularnych restauracji zabytków.

Sukces dobrze zaprojektowany - pawilon 1 MTP

Czy polski design różni się czymś od projektów europejskich? Dlaczego niektóre produkty osiągają rynkowy sukces, a obok innych przechodzimy obojętnie? I w czym tkwi sekret wyborów konsumenckich? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie znaleźć podczas wystawy „Sukces dobrze zaprojektowany”. Zlokalizowana w pawilonie 1 ekspozycja zostanie podzielona na 8 stref tematycznych: Polska tworzy innowacje; Polska konsumuje; Polska pięknieje; Polska umeblowana; Polska mieszka; Polska modna; Polska aktywna i Polska podróżuje. Każda z nich będzie miała charakter edukacyjny, a jej zadaniem będzie odczarowanie słowa design, obecnie zdewaluowanego, bądź niezrozumiałego dla szerokiego grona odbiorców. Dlatego obok krzesła, sofy oraz obuwia – produktów niejako w naturalny sposób kojarzonych z nazwiskiem projektanta, na wystawie pokazany zostanie również między innymi odkurzacz, tramwaj oraz kosmetyki, a także dobrze zaprojektowane i doskonale spełniające oczekiwania konsumenta usługi.

Oskary designu - pawilon 1 MTP

30 polskich produktów nagrodzonych prestiżową, międzynarodową nagrodą Red Dot Award czyli tzw. „Oskarem Designu” to propozycja wystawy w pawilonie 1, gdzie po raz pierwszy w Polsce będzie można w jednym miejscu obejrzeć wszystkie zdobyte dotąd nagrody. Organizowaną przez Urząd Patentowy RP wystawę „Polskie Red Doty” tworzą produkty niezmiernie różnorodne: od małych pieczątek przez aparaturę medyczną, meble, produkty AGD, aż do imponującej wanny. Wszystkie je cechuje doskonały, funkcjonalny i estetyczny wzór połączony z najwyższą jakością. Wszystkie nagrodzone produkty zostały zaprojektowane przez młodych, polskich, kreatywnych projektantów i w większości są produkowane przez polskie przedsiębiorstwa.

Więcej niż tysiąc słów - pawilon 2 MTP

W 2013 roku na talerzu statystycznego Polaka znajdowało się niemal o połowię mniej chleba, mleka, ziemniaków i cukru niż w 1995 roku. W ciągu minionego ćwierćwiecza liczba studentów zwiększyła się za to ponad czterokrotnie – z tymi i wieloma innymi ciekawostkami będzie można zapoznać się na wystawie Głównego Urzędu Statystycznego w pawilonie 2. Ekspozycja GUS to najlepszy dowód na to, że historię Polski można opowiedzieć na nieskończenie wiele sposobów. Propozycja urzędu statystycznego to niezmiernie ciekawa lekcja o Polsce i Polakach, naszym rynku pracy, edukacji, a nawet życiu prywatnym. Uporządkowane dane to obiektywne podsumowanie minionego ćwierćwiecza, które inspiruje do dalszych dyskusji i analiz.

PWK 1929-2014 - pawilon 2 MTP

W 2014 roku Polska świętuje jubileusze wielu ważnych i znaczących dla naszej historii wydarzeń. Jednym z nich jest 85. rocznica Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i prezentowała dorobek Polski dokładnie w dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości. Zajmująca łącznie 65 hektarów wystawa była bezapelacyjnie największym i najgłośniejszym wydarzeniem w historii Poznania. Przez 4,5 miesiąca (od maja do września 1929 r.) zwiedziło ją 4,5 miliona osób z całego świata. Dokładnie 85 lat później, w tym samym miejscu, można ponownie zachwycić się nieprawdopodobną skalą zorganizowanego w dwudziestoleciu międzywojennym przedsięwzięcia. Niepowtarzalna wystawa zdjęć i grafik z PeWuKi jest ważną lekcją historii na temat Polski, społeczeństwa i jego dokonań oraz naszego znaczenia na arenie międzynarodowej.